Napriek tomu, že niektoré bolesti sú len dôsledkom príliš entuziastického tanca na svadbe, iné môžu signalizovať, že niečo v našom biologickom orloji tiká falošne. Choroba sa totiž nehlási fanfárami, ale šepká. Niekedy tak jemne, že ju započujeme až vtedy, keď už z nás tečie viac ako z dažďového zvodu v októbri.
Aké signály tela vám dávajú najavo, že nie je s vami niečo v poriadku?
Osobný vzhľad
Postavíte sa ráno pred zrkadlo a namiesto seba vidíte kombináciu upíra a kancelárskeho papiera? Bledosť, kruhy pod očami, očné tiene hodné gotického básnika – to sú často prvé neverbálne výkriky tela: „Niečo nie je v poriadku!“ Keď organizmus bojuje, sťahuje energiu z periférií do centra diania – teda tam, kde prebieha vojna s votrelcom.
Teplota
Teplota tela je ako lakmusový papierik zdravia. Ak vám namiesto bežných 36,6 svieti na displeji číslo pripomínajúce silnú letnú pohodu v Chorvátsku, niečo sa deje. A práve tu nastupuje na scénu spoľahlivý CRP test – nie, nie je to meno kórejského popového speváka, ale miniatúrna zbraň v rukách modernej medicíny. Do piatich minút vám povie, či máte vírusového hosťa (s ktorým si imunitný systém poradí sám), alebo bakteriálneho zloducha (na ktorého potrebujete ťažšie kalibre menom antibiotiká).
Únava
Poznáte ten pocit, keď si po desaťhodinovom spánku pripadáte, akoby ste kopali studňu holými rukami? Chronická únava je ako šepkajúci vyšetrovateľ – dá vám najavo, že telo spracováva niečo navyše. Možno vírus, možno baktériu, možno len stretnutie s toxickou osobou. Ale ak sa táto únava opakuje, neoplatí sa to zhadzovať na jarnú melanchóliu.
Plný nos
Ak z nosa tečie, slzí a kýcha ako fontána v plnej prevádzke, telo sa pravdepodobne snaží niečo vypudiť. A tu prichádza dilema: nádcha alebo niečo horšie? V tomto prípade by si aj Sherlock Holmes vytiahol vreckovku a CRP test. Pretože kýchanie bez sprievodu zápalu môže byť len sezónna alergia, ale pridružené bolesti hrdla, zvýšená teplota a únava môžu znamenať, že treba konať.
Intuícia
Aj keď všetky testy vyjdú v norme a teplomer ukazuje príjemných 36,7, niekedy to jednoducho cítime. Intuícia je starodávny radar, ktorý nás viedol, ešte keď sme utekali pred mamutmi. Vnútorné chvenie, tlak na hrudi, nejasná slabosť – to všetko môžu byť signály, že niečo nie je v poriadku.
A čo robiť v takom prípade, keď vás moderná veda ešte nezachytila, ale duša vám šepká „pozor“? Odpoveď možno leží v prírode. Predstavte si prales, v ktorom rastie strom s krvou. Nie, to nie je obraz z fantasy románu, ale realita menom Dračia krv – tmavočervená miazga stromu Croton lechleri, ktorá tečie pri poranení kôry ako mystická esencia. Používali ju starí indiáni na všetko od hnačiek až po rany po šípoch. Táto prírodná „prvá pomoc“ je dnes opäť v kurze – nielen pre svoj bohatý obsah antioxidatov a protizápalových zlúčenín, ale aj preto, že nás spája s prírodou, ktorá to s nami myslí dobre.
Byť chorý nie je hanba – ale ignorovať signály tela je ako jazdiť so zapnutou ručnou brzdou. Počúvajte sa, všímajte si drobnosti a nezabúdajte, že aj keď ste len „trošku čudní“, možno je čas urobiť si test, alebo dať kvapku dračej krvi. Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko nič – tak si ho chráňte.
Zdroj obrázka: EyeEm/freepik.com
Sponzorovaný článok