Priestor pre hračky
Rodičovstvo Vzťahy

Ako nájsť pre detské hračky v malom byte viac miesta?

Bývať v malom byte s malým dieťaťom je niečo ako hrať šach na šachovnici veľkosti pohára od horčice – všetky figúrky sú tam, ale každý ťah pripomína logistickú operáciu. A hračky? Tie sa správajú ako živé. Zdanlivo sa cez noc rozmnožujú, množia sa v kútoch ako záhadné kvázi-biologické formy života a nepoznajú pojem “svoje miesto”. Ak ste už niekedy šliapli na kocku bosou nohou, viete, že ide o bolesť, ktorá má vlastné čierne pásmo v škále utrpenia.

Našťastie, existujú riešenia, ktoré vám môžu ušetriť nielen priestor, ale aj psychické zdravie.

Keď je málo miesta, musí byť viac rozumu

Keď nemôžete zväčšiť priestor, zmenšite v ňom chaos. V prvom rade je dôležité zistiť, koľko hračiek deti skutočne používajú. Deti, ktoré majú k dispozícii menej hračiek, sa hrajú dlhšie a kreatívnejšie – sústredia sa viac, prepájajú nápady a rozvíjajú si fantáziu. Takže prvým krokom k poriadku je nemilosrdná selekcia.

Majte systém ako švajčiarske hodinky

Zorganizovať hračky nie je len o tom, kam ich strčiť, ale ako ich tam dať, aby to dávalo zmysel aj o týždeň. Zásuvkové kontajnery, priehľadné boxy pod posteľ, háčiky, ktoré zvládnu viac než len mikinu… V malom byte hrá každý centimeter rolu hlavnej postavy.

Princíp zónovania – teda rozdelenia bytu na mikropriestory podľa funkcie – vám umožní vytvoriť hraciu zónu, hoci aj na dvoch štvorcoch medzi gaučom a stolom. Najobľúbenejšie hračky pre deti, ktoré skutočne používajú denne, by mali byť po ruke, nie na tretej poličke pod Himalájami zabudnutých darčekov od tety z výpredaja.

Rotácia hračiek: Ako vyčariť “nový svet” zo starého

Ak ste ešte nepočuli o rotácii, pripravte sa na malý rodičovský zázrak. Stačí mať dve-tri skupiny hračiek, ktoré pravidelne striedate – a zrazu sa aj stará bábika stane novým objavom. Deti sú nadšené, byt nie je preplnený, a vy máte pocit, že ste práve objavili kameň múdrosti domácnosti.

Navyše, podľa psychológov práve toto znižovanie vizuálneho smogu a podnetov vedie k pokojnejšiemu správaniu detí a zlepšeniu ich schopnosti sústrediť sa.

Detská estetika nie je oxymoron

Nie všetko musí byť plastovo ružové a chaoticky veselých farieb. Dnes už aj hračky a úložné riešenia môžu pôsobiť esteticky – ladia s interiérom, sú funkčné a nezaberajú viac priestoru než slušný stĺpik v šachu.

Pomôcť môže aj prehľadné hračkárstvo, ktoré nezahlcuje len kvantitou, ale ponúka kurátorovaný výber zmysluplných, kreatívnych a dizajnovo vyladených kúskov. Keď viete, že kupujete hračku, ktorá prežila test originality aj detskej odolnosti, je väčšia šanca, že nebude končiť ako prachovka za televízorom.

Viac než len úložisko – naučte dieťa poriadku

Mať systém je fajn, ale ešte lepšie je učiť dieťa, ako ho používať. A nie, neznamená to vojenskú disciplínu ani graf s pokutami za neposkladané kocky. Znamená to rituál – každodenné odkladanie hračiek ako hru, spoločnú aktivitu, ktorou sa dieťa učí zodpovednosti a organizovanosti.

Japonská organizátorská legenda Marie Kondo tvrdí, že už trojročné deti dokážu pochopiť princíp “každá vec má svoje miesto”, keď sú k tomu vedené láskavo a dôsledne. A ak sa naučia, že večerné skladanie hračiek patrí k záveru dňa ako rozprávka a zubná kefka, je vyhraté.

Zdroj obrázka: nawoot/freepik.com


Sponzorovaný článok

Mohlo by sa vám tiež páčiť...