reverzná osmóza
Bývanie Domácnosť

 Ako funguje reverzná osmóza? Efektívna a spoľahlivá metóda filtrácie vody

Voda, ktorú pijeme z kohútika, prekonáva dlhú cestu, počas ktorej prichádza do styku s rôznymi látkami, vrátane nečistôt, chemikálií, mikroorganizmov a prírodných prvkov. Kým niektoré z nich môžu negatívne vplývať na chuť, vzhľad a vôňu vody, iné môžu byť skutočným zdravotným rizikom. Našťastie existuje reverzná osmóza, najjemnejší filter na úpravu vody. V čom spočíva jeho princíp?

Princíp reverznej osmózy

Reverzná osmóza je tým najúčinnejším filtrom na vodu, aký bol doteraz vymyslený. Využíva špeciálnu membránu s veľmi malými otvormi o veľkosti 0,0001 až 0,0002 mikrometra, cez ktoré prejdú len molekuly čistej vody a niektoré minerály. Nečistoty a kontaminanty, ako kal, chemické zlúčeniny, kovy či baktérie a vírusy, zostávajú zachytené. Touto úpravou je možné odstrániť z vody 85 až 99 % všetkých nežiaducich kontaminantov.

Ak je tlak v rozvode vody nedostatočný

Účinnosť odstraňovania nečistôt závisí od tlaku a teploty vstupnej vody. Osmotické membrány pre domáce použitie sú navrhnuté tak, aby optimálne fungovali pri tlaku 4 bary, čo je typický tlak vo verejnom vodovode. Ak je tlak vody v potrubí nízky, voda sa nedokáže dostatočne pretlačiť cez jemnú membránu, čo vedie k plytvaniu vodou a zníženej účinnosti filtra.

V prípade, že je tlak vo vašom rozvode nižší ako 3,2 bary, je vhodné si k vašej reverznej osmóze zaobstarať aj pomocné čerpadlo alebo rovno siahnuť po modeli s osadeným čerpadlom (tzv. booster pumpa).

Vplyv na pH a tvrdosť vody

Reverzná osmóza výrazne znižuje obsah minerálov vo vode, a to približne o 93 až 98 %. To vedie k podstatnému zníženiu celkovej aj uhličitanovej tvrdosti vody. Voda má po úprave reverznou osmózou zvyčajne neutrálne pH, ktoré sa pohybuje medzi 6,5 a 7 – táto hodnota sa samozrejme môže líšiť aj vzhľadom na pôvodné pH vstupnej vody.

Nároky na údržbu

Zariadenie a plochy prichádzajúce do styku s pitnou vodou je občas potrebné dezinfikovať, a to vrátane osmotickej membrány, ktorá je pomyselným srdcom vodného filtra. Po dezinfekcii systému reverznej osmózy je nevyhnutné vymeniť všetky filtračné vložky, najmä tie s aktívnym uhlím. Nevkladajte ich späť do vydezinfikovanie zariadenia. Prečo? Aktívne uhlie, kvôli svojmu pórovitému povrchu, môže po strate účinnosti slúžiť ako živná pôda pre baktérie. Preto je dôležité dodržiavať pravidelné intervaly výmeny, t. j. zvyčajne každých 6 mesiacov.

Zdroj foto: wertinio / Adobestock.com


Sponzorovaný článok

Mohlo by sa vám tiež páčiť...