Dnes sa rozlišujú rôzne druhy takého kvetu, ako je begónia. Ide o kvitnúce (hľuzovité a koreňové) a listnaté druhy. Absolútne všetky odrody sú nízke, upravené kríčky s veľkými listami krásneho tvaru a bujnými pestrofarebnými kvetenstvami bez vône. Aktívne sa používajú pri zdobení záhonov, pretože kvitnú veľmi dlhé obdobie a hneď v celých „čiapočkách“ alebo mini-kríčkoch.
Rozmnožujú sa hlavne zo semien alebo hľúz. Každá begonia – to nie sú len široké listy, ale aj krásne kvitnutie. Listnatá begónia nekvitne príliš bohato, preto je obľúbenou medzi záhradkármi a milovníkmi rastlín. A to všetko kvôli jej mimoriadnym a originálnym listom, na ktorých povrchu sú vyobrazené krásne pruhy, ornamenty a prírodné vzory.
Ako správne pestovať izbovú begóniu?
Pri výbere odrody je potrebné brať do úvahy, že begónia môže mať rôzne vzhľady. Napríklad druh s názvom „Rex“ má perleťovo-perleťové listy s ružovými, tmavozelenými, červenými alebo bordovými vzormi. Naopak „Fortuna Coral“ môže mať ružové odtiene alebo byť úplne biela so zatienenými svetlými pruhmi a pod.
V každom prípade sa pri výbere odporúča orientovať na špecializovanú stránku https://www.onlinezahrady.sk/, kde je prezentovaný nielen široký sortiment, ale aj možnosť oboznámiť sa s charakteristikami, fotografiami a cenami semien, hľúz, sadeníc a podobne.
Pokiaľ ide o podmienky výsadby a starostlivosti, pri výbere stále kvitnúcej begónie je potrebné vziať do úvahy nasledujúce vlastnosti:
- Pestovanie. Je vhodná na pestovanie v otvorených záhonoch aj v izbových kvetináčoch. Kvety budú aktívne a bohato kvitnúť, ak bude osvetlenie, teplota, pôda a vlhkosť zodpovedať norme.
- Teplota. Ideálny teplotný režim pre zimné aj letné obdobie je +18 stupňov Celzia (plus-mínus). Normálny rozsah teplôt je od +18 do +23 stupňov Celzia.
- Pôda. Pre toto rastlina je vhodná len taká zmes, ktorá obsahuje piesok, listovú zeminu, rašelinu a humus v správnych pomeroch. Je lepšie zvoliť špeciálne minerálne hnojivá.
- Osvetlenie. Begónia pestovaná v domácich podmienkach preferuje svetlé miesta bez priameho slnečného žiarenia. Správnym riešením je umiestniť črepník na východnú alebo západnú stranu domu.
- Vlhkosť. Je potrebné používať vlhký keramzit. Práve ten dokáže udržať vysokú vlhkosť vzduchu. Priame rosenie vodou je pre túto rastlinu kontraindikované. Vodu je lepšie pridávať priamo do pôdy.
- Ochrana pred prievanom. Je dôležité neumiestňovať črepník s rastlinou na miesto, kde je prievan, silný vietor alebo celkovo nízka teplota vzduchu.
Tento krásny kvet je nenáročný na starostlivosť. Hnojivo je potrebné používať len v prípade, že begónia rastie pod holým nebom alebo v skleníku. Práve táto rastlina sa môže stať skutočnou ozdobou v izbe alebo na uzavretom balkóne, dopĺňajúcim interiér.
Náhľadový obrázok: Freepik
Sponzorovaný článok