hrozby počas jazdy v zime
Tipy a triky

Pozor na týchto 5 najčastejších hrozieb počas jazdy v zime

Zima klope na dvere a s ňou aj špecifické nástrahy na cestách. Poďme sa spolu pozrieť na 5 najčastejších hrozieb, ktoré môžu prekvapiť aj skúsených šoférov. Ako im predchádzať a zvládnuť ich bez ujmy na zdraví či peňaženke?

1.   Zradná poľadovica

Poľadovica patrí medzi najnebezpečnejšie nástrahy zimných ciest. Jej zákernosť spočíva v tom, že ju často ani nevidno.

Ak sa dostanete na zľadovatený úsek, auto môže nekontrolovateľne šmýkať, čo nezriedka končí haváriou. Preto je dôležité prispôsobiť rýchlosť stavu vozovky a počasiu, predvídať a nerozptyľovať sa.

2.   Čierny ľad

Black ice alebo tzv. čierny ľad je ešte zákernejší ako bežná poľadovica. Na ceste vyzerá ako nevinná mokrá škvrna, no v skutočnosti sa na nej ľahko pošmyknete. Riziko vzniku čierneho ľadu je najvyššie na mostoch, nadjazdoch a v tienistých zákrutách.

Ak sa na takejto ceste pošmyknete a spôsobíte škodu inému vozidlu, povinné zmluvné poistenie vás síce pred finančnými dôsledkami ochráni, no škody na vlastnom aute si budete musieť priplatiť z vlastného vrecka (len v prípade, že nemáte uzatvorené havarijné poistenie)

3.   Snehové jazyky

Vietor v kombinácii so snehom môže na cestách vytvoriť snehové jazyky, ktoré značne komplikujú šoférovanie. Prejazd takýmto úsekom môže stiahnuť auto do priekopy alebo horšie, do protismeru. Jazda v hlbokom snehu si vyžaduje skúsenosti. Čerství vodiči by preto mali byť extra opatrní.

4.   Husté sneženie a tma 

Snehová kalamita dokáže potrápiť aj ostrieľaných vodičov. Husté sneženie rapídne znižuje viditeľnosť a v kombinácii s tmou sa jazda v takýchto podmienkach stáva priam ruskou ruletou.

Značne sa zvyšuje riziko stretu s iným autom, zverou alebo pevnou prekážkou. Ak to nie je nutné, radšej ostaňte doma a vyčkajte, kým sa podmienky zlepšia.

5.   Nepredvídateľné správanie ostatných vodičov

V neposlednom rade k najčastejším zimným hrozbám na cestách patrí nevyspytateľnosť ostatných vodičov. Nikdy neviete, čo od nich čakať.

Neskúsený vodič sa v zime môže báť a má príliš pomalé reakcie. Naopak, trúfalec za volantom podcení situáciu a dostane šmyk v zákrute. Obidva prípady zvyšujú riziko zrážky. Preto buďte mimoriadne ostražití a myslite za ostatných.

Tip: Ak máte blízkeho alebo známeho, ktorý brázdi cesty ako v Kobre 11, pošlite mu tento článok a inšpirujte ho k zodpovednejšej jazde.

Oplatí sa havarijné poistenie? Určite áno

Aj napriek vašej maximálnej snahe a opatrnosti niekedy zimné nástrahy neprejdete bez ujmy. V takýchto situáciách sa oplatí mať uzatvorené havarijné poistenie.

S ním sa nemusíte báť vysokých nákladov na opravu auta po nehode. Havarijné poistenie je veľmi užitočným doplnkom k PZP. Zabezpečí vám vyššiu ochranu pred nečakanými výdajmi.

Podrobnejšie info nájdete v článku o tom, čo kryje havarijné poistenie.

Buďte na cesty pripravení po všetkých stránkach – z hľadiska technického stavu auta, vašich vodičských zručností, ale aj poistnej ochrany. Havarijné poistenie vám dodá pokoj na duši aj pri jazde v tých najnáročnejších zimných podmienkach.

Ak ho ešte nemáte, na stránke Union poisťovne nájdete užitočnú kalkulačku havarijného poistenia, ktorá vám ho raz-dva vypočíta.

Ilustračný obrázok: Freepik


Sponzorovaný článok

Mohlo by sa vám tiež páčiť...